SIK SORULAN SORULAR

Midye Dolma Sağlıklı Mıdır?

Midye Dolma Sağlıklı Mıdır?

Deniz ürünleri sevenlerin vazgeçilmez atıştırmalığı olan midye dolma, hijyenik ve güvenilir satıcılardan ve üreticilerden temin edilmelidir. Enfes tadı ile yerken sadece bir tane ile kalmayıp, arka arkaya birden fazla tükettiğimiz bu besinin kaynağı, işlenme tekniği ve ortamı, yetiştiricilik sistemleri irdelenmelidir. Peki midye dolma sağlıklı mıdır? Kısaca yanıtlarsak; midye dolma da her besin gibi dozunda yenildiği zaman yararlı bir besindir. 

Midye Dolma Yararları

Midye eti, yapılan araştırmalara göre tamamlayıcı besinler içinde dünyada bilinen ilk 50 besin içindedir. Midye dolma her şeyden önce iyi bir protein kaynağıdır. İçerisinde zengin vitamin ve mineraller bulunur. Özellikle selenyum yönünden zengin olduğu için troid bezlerinin iyi çalışmasını ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. A vitamini yönünden çok zengindir. A vitamini sinir hücrelerinin ve göz hücrelerinin daha sağlıklı olmasını, fonksiyonlarını daha düzgün yapabilmesini sağlar. İyi bir demir ve kalsiyum kaynağıdır, bu sayede kansızlığı önler ve kemik ağrılarını giderir. B 12 vitamini daha çok hayvansal gıdalarda bulunan ve sinir hücrelerinin gelişmesi için çok elzem olan bir vitamindir. Midye dolma B 12 vitamini yönünden çok zengindir. Bu kadar çok yararının olmasına rağmen hala birçok kişi midye dolma yerken tereddüt yaşamaktadır. Midye dolma sağlıklı mıdır? Midye dolmanın sağlıklı olup olmadığına karar vermek için midye dolma üretimi yapan yerlerin önemi çok büyüktür.

Midye Dolma Çocuklar İçin Uygun Mudur?

Çok önemli bir noktanın altını çizmemiz gerekiyor. Türkiye'de sayıları her geçen gün artan midye çiftlikleri ve bunlara paralel olarak midye işletme tesisleri kurulmaktadır. Bunlar T.C Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Çiftliklerin kurulma esasları da basitçe temiz suların baz alınması ile belirlenmektedir. O yüzden bakanlık izinli midyelerin tüketilmesi, çocukların tüketmesine izin verilmesi de bu konu ile öncelikli ilişki içindedir. Midye dolma her yaş grubundan kişilerin severek tükettikleri bir atıştırmalıktır. Ana yemek yerine geçmediği için günün herhangi bir zaman diliminde atıştırmalık olarak tüketilebilir. O halde tüketeceğimiz midyelerin öncelikle menşei çok önemlidir.

Midye doğal ortamında diplerde, iskele bacaklarında ve tutunabileceği halat, beton, demir vb. ortamlarda yaşar. Doğal olarak dip canlısı olması dolayısı ile birçok ağır metali bünyesinde barındırma riski taşır. Ve kaçak midye avcılarının da en kolay bulabileceği ortamlar bu iskeleler, deniz zeminleri, fabrikaların ve sanayi artıklarının denize döküldüğü yerler ile benzeri liman alanlarıdır. İşte bu yüzden midye çiftlikleri, midye işleme tesisleri ve bakanlık onaylı satış yerlerinin önemini vurguluyoruz. Bizim tavsiyemiz, bakanlık onaylı midyelerin abartıya kaçmamak şartı ile çocukların tüketimine kontrollü sunulmasıdır.

Midye Dolmanın Zararları Var Mıdır?

Midye dolma protein, vitamin, mineral ve esansiyel besin maddeleri içerse de her gıda gibi dikkatli tüketilmelidir. Özellikle günlerce beklemiş midye dolmalarda bakteri üreme hızı çok yüksektir. Merdiven altı diye tabir edilen midyelerin ağır metal, bakteri, virüs vb. patojenler içerme riskleri yüksektir. Açıkta satılan midyelerin yaz aylarında tüketilmesi bir nevi kumardır. Buda bazı kişilerde hayati tehdit oluşturarak organ hasarlarına kadar varan birçok soruna neden olabilir. Vakumlu satılan ambalajların vakumları kontrol edilmeli, şarküteri midyelerinin sızdırmaz kaplarda muhafaza edilmesine dikkat edilmeli, dondurulmuş midye dolmalarda da soğuk zincirin bozulmamış olması gerekmektedir. 

Midye Dolmayı Kimlerin Tüketmesi Uygun Olmaz?

Özellikle hamile bayanlar, emziren bayanlar ve bebeklerin ve çocukların midye dolma tüketmesini uzmanlar tavsiye etmiyor. Hamilesiniz ve canınız midye dolma çekti? Çiftlikte üretilmiş, bakanlık onaylı işlenmiş midye dolmalardan, sağlıklı koşullarda temin edilmiş 3-5 adet tüketmenin tabiki problemi olmayacaktır.  

Midye Dolma Nasıl Yapılır?

Biz nasıl yapıyoruz ondan bahsedelim :) Çiftlikten hasat ettiğimiz ağır metal ve bakteri barındırmayan midyelerimiz soğuk zincir ile işleme tesisimize getirilir. Burada +4 C'de mal kabule indirilir. AB şartlarında donatılmış işletmemizin hijyenik şartları sağlayan personelleri tarafından yıkamalı otomatik tambura iner. Burada yıkanan ve yosun, kırık ve boş kabuklarından ayrılan midyeler açma işlemine alınır. Personel tarafından krom tezgahlarda krom malzemeler ile açılan midyeler yıkanır ve tekrar arındırılır. Ardından başka odada iç malzemeleri hazırlanır. İç malzemelerin tek tek temizlenmiş midye kabuklarına doldurulması hijyenik odalarımızda sağlanır. Ardından bir kısım midyemiz sterilizasyon tanklarımızda 18 Ay Raf Ömürlü yolculuğa çıkarlar. Diğerleri ise günlük taze, vakumlu ve dondurulmuş midye proseslerine alınır. Pişirme işleminden sonra ambalajlama ve yükleme / stoklama proseslerimiz uygulanır. İzmir'den Tüm Türkiye ve dünyaya sevkedilir.

AFİYET OLSUN

Unutmadan;

Tüm Midyeler Ağır Metal İçerir mi?

Organik Midye®'de ''Kesinlikle'' HAYIR!!! Çiftlikte üretilen midyeler yer ile Bakanlık mevzuatları gereği asla temas etmez. Ayrıca yetiştirildikleri sularda asla kirleticiler de bulunmaz. Bu alanlar yerleşim alanları, gemi yolları, fabrikalardan vs uzaktadır. Ve güven içinde üretilirler.

TEKRAR AFİYET OLSUN

Organik Midye®

İptal ettiğim ürünün ücret iadesi ne zaman yapılacak

İptal ettiğiniz ürününün sistemimize onayı düştükten ve kontrol işlemleri yapıldıktan sonra 1-3 iş günü içerisinde ücret iadesi gerçekleştirilmektedir.

Siparişlerimi nasıl takip edebilirim?

Siparişlerinizi üye hesabınıza giriş yaparak siparişlerim bölümünden takibini sağlayabilir veya Whatsapp hattımız üzerinden destek alabilirsiniz.

 

Siparişim Ne Zaman Tarafıma Ulaşır

Hafta içi verilen siparişleriniz 24 saat içerisinde kargoya verilir ve bulunduğunuz il ilçeye göre kargo firması tarafından 1-2 işgünü içerisinde tarafınıza teslim edilir.

Siparişim Ben Adresimde Yokken Gelmiş

Kargo firması sizi adresinizde bulamaması durumunda paketinizi şubenizden alabileceğinize dair bir not ile şubeye teslim eder.


• 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almazsanız siparişiniz tarafımıza iade edilir.

Kredi Kartı İle Ödeme Yaparken Güvende miyim?

Evet tamamen güvendesiniz. 
 

• Sitemizde en yüksek güvenlik sistemi olan yeşil bar uygulaması bulunmaktadır, 128 bit şifreleme ile iletilen bilgilerin güvenliğini sağlayan SSL Sertifikası kullanılır.

 

• Alışveriş yapılırken kullanılan kart bilgileriniz hiçbir şekilde kaydedilmez ve kesinlikle üçüncü kişiler tarafından görülemez.

 

• Banka kartı ile yaptığınız işlemlerde 3D Secure sistemi kullanılır. 3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir.

Bilgilendirme
Sepete Eklendi.Sepete Git